İsrail Başbakanı Netanyahu’dan Ateşkes Çağrılarına Sert Cevap!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, basın toplantısında kameraların karşısına geçti. İstifa ve ateşkes çağrılarına yanıt veren Netanyahu, ‘Ateşkes olmayacak. Hamas’ı ortadan kaldıracağım!’ ifadelerini kullandı.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e gerçekleştirdiği Aksa Tufanı operasyonu sonrası İsrail ordusu, Gazze’de yoğun saldırılara başlamıştı.

Gazze’deki abluka devam ederken Refah Kapısı’ndan gelen insani yardımlara da İsrail ordusu tarafından müdahale ediliyor.

İsrail’in Gazze saldırılarında 3 bin 457’si çocuk, 2 bin 136’sı kadın olmak üzere 8 bin 306 Filistinli hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler İsrail’e acil ateşkes çağrısı yapsa da, şimdiye kadar İsrail kanadından bu çağrıya bir yanıt gelmemişti.

İsrail vatandaşları da Netanyahu’ya karş protestolar düzenliyor. Hamas’ın elindeki esirlerin aileleri Netanyahu’ya sert eleştirilerde bulunuyor.

Tüm bu çağrıların ardından Binyamin Netanyahu, Tel Aviv’deki Kirya askeri üssünde basın toplantısı düzenledi.

Netanyahu basın toplantısında sorulan ateşkes sorusuna, “ABD, 11 Eylül’den sonra ateşkesi nasıl kabul etmediyse İsrail de 7 Ekim saldırısından sonra ateşkesi kabul etmeyecektir. Ateşkes Hamas’a teslim olmak demektir” şeklinde cevap verdi.

‘Hamas yüzünden Filistinlilere toplu cezalandırma yaptığı’ iddialarına karşı çıkan İsrail Başbakanı, “Tek bir sivilin ölmesi gerekmiyor. Hamas sivillerin güneye gitmesine izin vermiyor” ifadelerini kullandı.

“Sivillerin çatışma bölgesinde olmasına karşın saldırılarımız devam edecek” diyen Netanyahu, kara harekatı için İsrail ordusunun hazır olduğunu belirtti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, kendisine yöneltilen istifa çağrılarına ise, “İstifa etmeyeceğim ve Hamas’ı ortadan kaldıracağım” şeklinde yanıt verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x